Google 301 Yönlendirmesi Nasıl Yapılır | Webmaster Tools Google 301 Yönlendirmesi Nasıl Yapılır | Webmaster Tools

Google 4 Eylül 1998 yılında Kalifornia'da kurulmuş olan bir arama motorudur. Dünya çapında hizmet vermekte olan Google'un kurucuları ise Larry Page ve Sergey Brin'dir. Google şirketinin kurulduğu yıllarda ise bu ikili Stanford Üniversitesi'nde doktorolarını yapmaktaydılar. Google 301 yönlendirmesini detaylı anlatmadan önce dünyanın en büyük arama motoru hakkında bu bilgileri sizlerle paylaşmak istedik. 

301 yönlendirmesi301 YÖNLENDİRMESİ

Google siteniz için özel bir yönlendirme sunmaktadır. Eğer arama motoru Google'da birden fazla sayfanızı yönlendirmek istiyorsanız yani URL'sini değiştirmeniz gerekiyorsa, Google'un tavsiyesi 301 yönlendirmesini kullanmanızdır. 301 yönlendirmesi sayesinde bir sayfanın yeni bir başka sayfaya taşındığını arama motoru örümcekleri rahat bir şekilde anlayabilmektedirler. 

HANGİ DURUMLARDA 301 YÖNLENDİRMESİ KULLANILIR

Yeni Alan Adına: Eğer sitenizi yeni bir domaine yani alan adına taşıdıysanız 301 yönlendirmesini kullanabilirsiniz. Çeşitli sebeplerden dolayı siteniz kapanmış olabilir. Bu durumda yeni almış olduğunuz alan adına eski sitenizin bütün sayfalarını yönlendirebilirsiniz.

Farklı URL'lerden Erişim: Eğer arama motorlarından farklı url'ler ile sayfanıza erişim salanmakta ise 301 yönlendirmesini kullanabilirsiniz. Örnek olarak bir sayfanız var. Ve bu sayfanıza farklı 3 URL ile erişim sağlanabiliyor. Bu erişimi ana olarak belirlediğiniz bir sayfaya yönlendirebilirsiniz. 3 bağlantınızdan en değerlisini seçer ve yönlendirmesini yaparsınız.

İki Sitenin Birleştirilmesi: Diyelim ki iki tane siteniz var. Ancak artık ikisi ile ilgilenemiyorsunuz ve sadece bir sitede devam etmek istiyorsunuz. Ancak bıraktığınız sitenin bağlantılarını da ilgilendiğiniz siteye yönlendirmek istiyorsunuz. Bu durumda 301 yendien yönlendirmesi sizin için en doğru tercih olacaktır.

Kaynak: www.google.com

Eğer kullanmakta olduğunuz sunucu Apache bulunuyorsa 301 yönlendirmesini yapabilmeniz için .htaccess dosyasına ulaşmanız yeterli olacaktır. Eğer sunucunuz farklı bir yazılım kullanıyorsa hosting firmanız ile görüşmeniz gerekmektedir. Sırası ile ASP ve PHP 301 yönlendirme kodlarını paylaşalım. 

ASP 301 YÖNLENDİRMESİ

<script runat=”server”>
private void Page_Load(object sender, System.EventArgs e)
{
Response.Status = “301 Moved Permanently”;
Response.AddHeader(“Location”,”http://www.yenisitealanadiniz.com/“);
}
</script>


PHP 301 YÖNLENDİRMESİ

<?
Header( “HTTP/1.1 301 Moved Permanently” );
Header( “Location: http://www.yeniadres.com” );
?>


Neticaret e-ticaret yazılımlarında 301 yönlendirmesi yapılabilmesi için özel alanlar geliştirilmektedir. Arama motoru optimizasyonu konusunda en verimli sonuçları alabilmek için özel olarak 301 bağlantı yönlendirmeleri yapılmaktadır. 

Paylaş

Facebookta Paylaş Tweetle