Neticaret'in üreticisi Eçözüm Bilgi Teknolojileri A.Ş. Visa Avrupa ‘ya kayıtlı tescilli temsilcidir.
Bilişim Ürünleri Online Satış Mağazası Kurmak Bilişim Ürünleri Online Satış Mağazası Kurmak

ipad iphoneBilişim ürünleriniz var ve internette bu ürünlerin online satışını yapmak için bir site kurmak istiyorsunuz. Ancak nereden nasıl başlayacağınızı bilmiyorsunuz. Bu makale sizler için hazırlanmış olup internette dijital ticaret yapabilmeniz için gerekli olan bütün prosedür ve sistemlerin anlatımı üzerine kurulmuştur. Maddeler halinde anlatım yapılacak ve makalenin sonunda tüm hatları ile bu sistemler üzerine bilgi sahibi olabileceksiniz.

1.  Online satış sitesi açmak için gerekenler

İlk gerekli şartınız fatura kesebilmeniz ve sattığınız ürünlerin beyanını devlete yapabilmeniz için şirket sahibi olmanızdır. Şirketinizin statüsü fark etmemektedir. E-ticaret hukukuna göre internette ticaret yapanlar (ürün satışı gerçekleştirenler) sattıkları ürünlerin belirlenmiş olan katma değer vergilerini devlete ödemek zorundadırlar. Yani muhasebenizin tutuluyor olması ve hali hazırda bir şirket sahibi olmanız gerekmektedir. Bunun dışında online ödeme sistemlerinin kurulumu sırasında sizlerden bazı belgeler istenmektedir. İlerleyen maddelerde bu belgelere değinilecektir.

2. Online satış sitelerine verilen isim

Online satış siteleri ticaretin elektronik hali yani e-ticaret olarak bilinmektedirler. Yerel mağazalarda yapılan ticaretin sanal mağazalar üzerinde gerçekleştirilmesini sağlamaktadırlar. İnternette online satış yapılabilmesi için ise yazılım, donanım, tasarım, güvenlik önlemleri ve ödeme sistemleri bir araya getirilmektedir.

3. İnternette satış yaparken hangi ödeme sistemleri kullanılır

Yerel mağazalarda satış yaparken direk nakit olarak ya da kredi kartı ile ödeme yapılarak tahsilat yapılmaktadır. Sanal mağazalarda ise bu sayı tahsilatlı kargo seçeneğinin de eklenmesi ile üçe çıkmaktadır. Kimi durumlarda ise mobil ödeme sistemleri de kullanılabilmektedir. Genel olarak internette satış yaparken havale-eft, kredi kartı ve kargoya kapıda ödeme seçenekleri kullanılmaktadır.

4. Ödeme sistemlerini kullanabilmek için neler gereklidir

Kullanılacak olan e-ticaret sisteminin bütün ödeme sistemlerinin entegrasyonunu destekleyebiliyor olması gerekmektedir. Eğer kullanılan sistemler bu desteği sağlıyor ise havale ve eft ile ödeme alabilmek için bankalara işletme bilgileri ile hesap açtırmak yeterli olmaktadır. Kargo ile ödeme alınmak isteniyor ise herhangi bir kargo firma ile anlaşılması gerekmektedir. Kredi kartı ile ödeme alınabilmesi için ise bankalara işletme bilgileri ve hazır hale getirilmiş olan e-ticaret siteleri ile başvuru yapılması gerekir.

5. Online satış sitelerinden bilişim ürünleri nasıl satılır

E-ticaret siteleri ile birlikte bir de yönetim paneli sahibi olunur (profesyonel e-ticaret paketleri kullananlar için). Yönetim panelleri sayesinde ana siteye (satış yapılan yani müşterilerin giriş yaptığı) ürünler görselleri, açıklamaları, fiyatları ve stok bilgileri ile birlikte eklenir. Site için yapılan tanıtımların ardından tüketiciler gelmeye başlar. Sitenize giren ve herhangi bir ürünü beğenen potansiyel müşterileriniz, ilgili ürünü satın almak isterlerse satın al tuşuna basarlar. Bu işlemin ardından sizin sunmuş olduğunuz ödeme seçeneklerinden bir tanesini seçerek ürün ücretini size iletirler (kargo ile ödemede kapıda tahsilat yapılabilmektedir). Bu işlemler tamamlandığı zaman yönetim panelinize siparişin bildirimi sizin istediğiniz bilgilerin detayları ile düşer. Müşterilerinizle bu panel sayesinde ister telefon isterseniz de online olarak temasa geçersiniz ve onay aldıktan sonra ürünü kargo ile teslim için hazırlamaya başlayabilirsiniz.

6. Online satış sitelerinde alınması gerekli güvenlik önlemleri neler

Online satış yaparken hem ödeme hem de sitelerin barındırıldığı sunucularda güvenlik sistemlerinin kullanılması gerekir. Direk olarak para transferleri ve bilgi akışı olduğu için kesinlikle bu maddeye ayrı bir önem gösterilmelidir. Ödeme sayfalarında 128bit SSL şifreleme sistemleri kullanılmalıdır. Sitelerin barındırıldığı sunucular hem tehditlere hem de saldırılara karşı önlem alınmış olmalıdırlar. Özellikle uluslar arası teknolojiyi takip ederek tasarlanmış olan firewall, ips, ids ve raid5 sistemlerinin kullanılması büyük önem taşımaktadır.

7. E-ticaret sitemi açtım nasıl müşteri çekeceğim

E-ticaret (online satış sitesi) açtıktan sonra sitenize müşteri sağlayabilmeniz için doğal yollar veya bütçeler ayırarak reklam ve tanıtımlarınızı yapabilirsiniz. Özellikle arama motorları (Google, yandex, bing, yahooo gibi) ve sosyal medya sitelerinde (Facebook, twitter, google plus, hebr ve forum siteleri) yapılan çalışmalar ile doğal bir şekilde ücretsiz olarak sitelere kullanıcı trafiği sağlanabilmektedir. Bununla birlikte toplu mail gönderimleri, arama motoru reklamcılığı kullanılarak alınan reklamlar, benzeri teknoloji ve blog sitelerinden alınan banner reklamları ile siteye sağlanan trafik (kullanıcı sayısının bir ölçüm birimi) arttırılabilmektedir.

Neticaret E-ticaret Paketleri

Buraya kadar anlatılanlardan bilişim sitesi açabilmeniz ve online satış yapabilmeniz için gerekli olan prosedürler hakkında bilgi sahibi oldunuz.  Ancak sistemin nasıl kullanılacağına dair henüz bir bilginiz bulunmamaktadır. Neticaret e-ticaret paketleri internette online satış yapılabilmesi için gerekli bütün özellikleri bir araya getirmiştir. Anahtar teslim bir şekilde online satış siteleriniz sizlere teslim edilir. Neticaret e-ticaret sistemlerini online test ederek internette nasıl ticaret yapabileceğinizi öğrenmek istiyorsanız ücretsiz bir şekilde demo talebinde bulunabilirsiniz. Demo talebi için aşağıda bulunan butonu kullanabilirsiniz.Paylaş

Facebookta Paylaş Tweetle