Neticaret'in üreticisi Eçözüm Bilgi Teknolojileri A.Ş. Visa Avrupa ‘ya kayıtlı tescilli temsilcidir.
E-ticaret sitemde satışlarımı arttırmak istiyorum diyorsanız E-ticaret sitemde satışlarımı arttırmak istiyorum diyorsanız

Bu makaleyi okuyorsanız eğer online satış yaptığınız e-ticaret sitenizin cirolarında sıkıntı çekiyorsunuz demektir. Fiziksel mağazanızdaki ürünlerinizi internette de satışa sunabilmek için açtınız ancak yapılan satışlardan memnun değilsiniz. Rakipleriniz gibi iyi satış hacimlerine ulaşamıyorsunuz. Bu yazımızda e-ticaret sitenizi tekrar canlandırabilmeniz için gerekli olan stratejik çalışmalar ile ilgili bilgiler yer alacaktır.

Madde madde yazılacak olan çalışmaların hangilerini yaptığınızı hangilerini yapmadığınızı daha önce aralarında bilgi sahibi olmadığınız konuları tek tek not ediniz. Ardından makale sonunda verilen özel bağlantılar sayesinde eksikliğini duyduğunuzda alan için neler yapabileceğinize dair, e-ticaret uzmanları tarafından yazılmış olan makalelere ulaşabilirsiniz.

seo1. Arama motoru optimizasyonu (SEO)

Arama motoru optimizasyonu, arama motorlarından daha sağlıklı ve daha fazla kullanıcı sağlayabilmek için sitenizde yaptığınız iyileştirmeler bütünüdür. Bir sitenin arama motoru optimizasyonu ne kadar iyi ise, başta Google, Yandex, Bing, Yahoo olmak üzere arama motorlarından sitelerinize sağlayacağınız kullanıcı sayıları da o kadar artacaktır. Arama motorlarından doğal aratmalarla gelen kullanıcılar için herhangi bir ücret ödemezsiniz. Sitenizin güncellenmesi, sağlıklı sitelerden alınan doğal bağlantılar, seo analizinizin bilinçli bir şekilde yapılması, siteye eklenen blog ve haber yazıları, sosyal medya da yer almak sitenizin SEO’sunu etkileyen önemli faktörler arasındadır. Arama motoru optimizasyonu sadece belirli süre aralıklarında yapılması yerine profesyonel bir SEO uzmanı ile çalışmanızda fayda bulunmaktadır.

eticaret2. Arama motoru reklamcılığı

Sitenize gelen kullanıcı trafiğini arttıracak, SEO’ya olumlu katkısı olacak ve aynı zamanda satışlarınızın artmasına sebebiyet verecek çalışmalardan bir diğeri ise arama motoru reklamcılığı yani SEM’dir. Arama motoru reklamcılığı sayesinde, belirli bir ücret ödeyerek, arama motorlarından sitelerinize ücretli kullanıcı trafiği sağlayabilirsiniz. Hem görüntülü hem de tıklamalı reklam özelliklerinden faydalanabilirsiniz. Şu anda Türkiye’de en çok kullanılmakta olan arama motoru ise Google olduğu için, reklam alabileceğiniz en faydalı alanda Google olacaktır. Google kendi dizininde yapılan aratmalarda ilk üç sırada ya da yan tarafta tıklamalı reklamlarınızı, arama yapan kullanıcılara göstermektedir. Ya da yayıncı olarak belirlediği sitelerde sizlerin görüntülü reklamlarınızı yayınlamaktadır. Günlük belirli bir ücret tanımlaması yaparak ayıracağınız bütçeler sayesinde, Google arama motorundan oldukça sağlıklı ve dönüşüm oranları yüksek kullanıcı trafiği sağlayabilirsiniz.

sosyal medya3. Sosyal medya

Sosyal medya; sosyal paylaşım siteleri, forumlar, bloglar, haber siteleri ve bilgi paylaşımı yapan siteler bütünlülüğüdür. Her gün milyonlarca kullanıcı trafiği sağlarlar. İnsanlar bu sitelere bilgi sahibi olabilmek, beğendikleri şeyleri paylaşabilmek, fikir alışverişlerinde bulunabilmek ya da vakit geçirmek gibi amaçlarla giriş yapmakta ve her gün saatlerini harcayabilmektedirler. Dijital pazarlama için kullanılabilecek en etkin alanlardan bir tanesidir. Bu sebepledir ki sosyal medya hem doğal yollarla ücretsiz olarak hem de belirli bir bütçe ayırarak reklam alımları yapılması sitenize sağlanacak olan trafiği (kullanıcı sayısını) oldukça fazla arttıracaktır. Markanızın tanıtımını ve aynı zamanda satışını yapabileceğiniz etkili bir reklam alanıdır. Sosyal paylaşım sitelerine üye olarak açacağınız sayfalar üzerinden yapacağınız video, yazı, fotoğraf ve ürün paylaşımları zamanla beğeni ve takipçi sayınızı arttıracak ve buna paralel olarak ta potansiyel kullanıcı sayınız artacaktır. Blog ve haber sitelerinde yapacağınız tanıtım ve yazacağınız makaleler ise internet kullanıcıların dikkatini çekerek sitenize sağlanan trafiği arttırıcı etkenler arasında olacaktır. Forumlarda yapacağınız ürün paylaşımları ile hem sattığınız ürünlere sahip olmak isteyen potansiyel müşterilere ulaşabilir hem de sitenizin arama motoru optimizasyonuna olumlu etkiler sağlamasına sebebiyet verebilirsiniz.

4. Mail Marketing

Mail marketing yani toplu mail gönderim hizmetleri ile aynı anda on binlerce kişiye ürün tanıtım mailleri gönderebilirsiniz. Geri dönüşüm oranları yukarıda anlatılan üç çalışma stratejine göre az olsa da daha fazlaya hitap etme sebebi ile tercih edilebilecek bir çalışma yöntemidir. İndirimde olan ürünler, kampanya yapılan ürünler sitenize yeni ekldiğiniz ürünler hakkında bültenler oluşturabilir ve potansiyel müşteri olabilecek kitlenize e-posta pazarlama hizmetleri ile gönderim yapabilirsiniz.

bayanYukarıda anlatılan 4 konuya gerek uzmanları ile gerekse de araştırarak kendi çalışmalarınız ile önem verdiğiniz taktirde, satışlarınızı arttırmanız için hiçbir engel kalmamıştır demektir. Yeter ki sitelerinize gereken önemi gösterin, onu güncel tutun ve aynı zamanda karşılığını kat ve kat alabileceğiniz küçük çaplı yatırımlarda bulunun.

E-ticaret sitesi açarak daha fazla kitleye daha hızlı bir şekilde ürün tanıtımı yapmak ve sitenizi marka haline mi getirmek istiyorsunuz ? Fiziksel mağazanız bulunmakta ancak ürünlerinizi internette en doğru şekilde nasıl pazarlayacağınızı bilmiyor musunuz ? Neticaret e-ticaret paketlerini kullanarak dijital pazarlama alanında profesyonel destekler alabilir, verilmekte olan eğitimler sayesinde sizlerde elektronik ticaret sitenizin gelişimine katkıda bulunabilirsiniz. Sadece bir iş günü içerisinde e-ticaret sitenizi açarak satış yapmaya başlayabilmek için 0 212 256 60 00 numaralı telefonu aramanız ve e-ticaret sitesi açmak istiyorum demeniz yeterlidir. Uzman ekiplerimiz sizler için en doğru ve en etkili paketi seçerek detaylı bir şekilde yardımcı olacaklardır. İnternette ticaret yapmak işletmelerin tercih edebileceği en doğru stratejidir ama e-ticaret sitenizi açarken kullanacağınız e-ticaret paketini seçerken tekrar tekrar düşünmeniz gerekir. 

SEO - Arama Motoru Optimizasyonu Nasıl Olmalı

E-ticaret Firmaları İçin Google Adwords Reklamı Nasıl Verilir

E-ticaret siteleriniz için sosyal medya optimizasyon çalışması

E-posta Pazarlama Sistemi Kullanarak Satışların Arttırılması

Paylaş

Facebookta Paylaş Tweetle