Neticaret'in üreticisi Eçözüm Bilgi Teknolojileri A.Ş. Visa Avrupa ‘ya kayıtlı tescilli temsilcidir.
Başarılı Bir E-ticaret Sitesi Yapmanın Püf Noktaları Nelerdir ? Başarılı Bir E-ticaret Sitesi Yapmanın Püf Noktaları Nelerdir ?

Bir e-ticaret sitesinde önem verilmesi gereken bir çok konu bulunmaktadır. Firmanızın ya da işletmenizin hem tanıtımını hem de ürün satışlarını yapabilmeniz için açılacak olan sisteminizin bir çok gereksinimi karşılaması gerekir. Bugünkü makalemizde bir e-ticaret sitesinde nelerin, nasıl olması gerektiğine dair bilgilendirmeler yapılacaktır.

eticaret yazılımları

En önemli nokta anasayfa

Sanal mağazanızı kurmadan önce anasayfa tasarımınıza dikkat etmenizin yanında anasayfa da bulunacak özelliklerinde müşterinin kolay bir şekilde alışveriş yapabilmesi için hazırlanmış olmasına özen gösterilmelidir. Sitenizin logosu genel olarak site tasarımınız ile uygun olmalıdır. Hem renk hem de görsellik açısından kalitesini ortaya koyabilmelidir. Anasayfa da ürünlerin belirli bir şekilde kategoriza edilmesi gerekir. Yani sitenize gelecek olan kullanıcılar almak istediği ürüne dakikalar içerisinde ulaşabilmelidir. Bunu hem hızlı arama alanı hem de üst kısım ya da sol kısımda yapacağınız kategori alanları ile sağlayabilirsiniz.

Anasayfada olması gereken alanlar

Tasarım yapılırken anasayfada varsa sosyal paylaşım sayfalarınızı belirten ikonlar, alışveriş sepeti alanı, iletişim bilgileri, sipariş takibi yapılabilecek özel alan, müşteri hizmetleri linki ve yeni kullanıcı kaydı yapılabilecek alanların olması gerekir. Bu alanların olması hem müşterilerinize güven verecek hem de sitenizi incelemeleri sağlayarak sanal mağazalarınızda daha uzun süreli kalmalarını sağlayacaktır. Unututulmaması gerekir. Bir siteye gelen kullanıcılar ne kadar o sitede kalırlar ise arama motorları için o kadar fazla öneme sahip olurlar. Bu alanların dışında en çok satılan, kampanyası yapılan, indirimli olan ürünlerin sergilenmesi de satışlarda artış yaşanabilmesi için önem verilmesi gereken özelliklerdir.

eticaret sistemi

Alışveriş sepetlerinin tasarımı ve güvenilirliği

Bir siteden alışveriş yapacak olan kullanıcı o sitenin alışveriş sepetinin hem görselliğine hem de güvenilir olmasına bakmaktadır. Özellikle kredi kartı ile alışveriş yapmakta olan kullanıcılar 128bit SSL şifreleme sistemlerinin olup olmadığını kontrol etmektedirler. Bilmeyenler için 128bit SSL kredi kart bilgilerinin şifrelenmesini sağlayan özel güvenlik sistemidir. Bunun dışında alışveriş yapılacak sayfanın tasarımı sade ve kaliteli olmalıdır. Unutulmamalıdır ki müşteriler sizlere güvenerek alacakları ürüne para yatırmaktadırlar.

İletişim sayfasındaki bilgiler

Sanal mağaza kurulduktan sonra hem şirketinizin ünvanının hem de şirket bilgilerinin bulunduğu bir iletişim sayfası olması gerekir. Burada paylaşacağınız harita ile yer gösterme, telefon, faks ve mail bilgileri müşterilerin sitenize olan güvenini arttıracak ve alışveriş yaparken tereddütlerini ortadan kaldıracaktır.

Yönetim panelinizin rahat ve kolay kullanımı

Bir e-ticaret paketi satın aldığınızda bu paket sizlere özel olarak yapılmış bir yönetici paneli ile birlikte gelir. Bu panelde siteniz ile ilgili her şeyi kontrol edebilmeniz gerekmektedir. Siteye verilen siparişler ve gönderilen kargoların online kontrolü sağlanabilmeli, müşterilerinize toplu mail gönderebilmeli, ürün ve kategorileri kolay ve rahat bir şekilde yönetebilmeli, arama motorlarına uyumlu içerikler oluşturabilmeli, indirim çeki ve kampanya alanlarını manuel olarak belirleyebilmeli, istenilen zamanlarda site tasarımında değişiklikler yapabilmelisiniz. Yukarıda anlatılan konulara ek olarak aşağıda sizlerle paylaştığımız iki makaleyi de okumanızı tavsiye ederiz. Makalelerden bir tanesi güvenlik sistemleri diğeri ise bir e-ticaret sisteminin nasıl olması gerektiğine dairdir.

BENZER KONULAR

E-ticaret ve Güvenlik

E-ticaret Yazılımları'na Dair Herşey Burada

Paylaş

Facebookta Paylaş Tweetle