Neticaret'in üreticisi Eçözüm Bilgi Teknolojileri A.Ş. Visa Avrupa ‘ya kayıtlı tescilli temsilcidir.
SEO - Arama Motoru Optimizasyonu Nasıl Olmalı SEO - Arama Motoru Optimizasyonu Nasıl Olmalı
seo

SEO genel olarak bilinen adı ile arama motoru optimizasyonu, başta Google olmak üzere bütün arama motorlarında daha üst sıralarda yer alabilmek için yapılan çalışmalara verilen isimdir. Bu çalışmalar yapılırken dikkate alınan yüzlerce kriter bulunmaktadır. Her arama motorunun algoritması farklıdır. Bu sebeple tercih edilecek olan arama motoruna göre çalışmalar yapılmaktadır.

Şu anda Türkiye’de en çok tercih edilen arama motoru Google’dur. Yaklaşık olarak kullanıcıların %92’si Google’u tercih etmektedir. Google’dan sonra küçük yüzdeler ile yandex, bing, baidu, ask, conduit, babylon, ve avg arama motorları Türkiye’de tercih edilen arama motorları arasında yer almaktadır. Birbirinden farklı ve yüzlerce kritere sahip olan algoritmalarla donatılmış bu arama motorlarında nasıl bir çalışma yapılmalıdır ? Şu anda en büyük Pazar payının Google olduğunu düşünerek ağırlık olarak bu arama motoru için yapılan çalışmalardan bahsedilecektir.

E-TİCARET ARAMA MOTORU OPTİMİZASYONU

Sitelerinizi Güncel Tutun

Güncellik en önemli özelliklerden bir tanesidir. Bir siteyi güncel tutabilmek için ise o siteyi ilgi çekici içeriklerle beslemek gerekmektedir. Ancak bu noktada aynı içeriklere ya da kopya içeriklere sahip olan sayfaların oluşturulması ilerleyen zamanlarda sitelerine zarar verebilmektedir. Bu sebeple örnek olarak e-ticaret siteniz var ise ve siteye eklenecek olan ürün sayısı sona ermiş ise bir blog sayfası açabilirsiniz. Bu sayfada sitenizdeki ürünler ile alakalı yeni çıkan haberleri, ürünlerin farklı yönleri ile tanıtımlarınını, olumlu ya da olumsuz yönlerini günlük birkaç içerik ile anlatabilirsiniz. Görsel ve içerik bakımından güncel tutulan bir site arama motoru optimizasyonunda ilk adımı atmış demektir.

Seo Analizinizi Doğru Yapın

Seo analizi bir sitenin arama motorları istekleri doğrultusunda ne kadar çalışma yapıldığını gösteren bir orandır. %100 üzerinden bir puan ile hesaplanmaktadır. Genel olarak her sitenin seo analiz puanı farklıdır. Ancak yapılması gereken çalışmaların ya da sitede hangi değişikliklere yer verilmesi gerektiğini sizlere aktaracak olan oranlardır. Sitenin hangi bölümünde hangi yanlışın yapıldığını uyarılı bir şekilde aktarabilmektedir. Örnek olarak sitenizin başlığı, anahtar kelimeleri, açıklama kısmının ne kadar uzunlukta olduğu, sitenizde bulunan resimlerin alt etiketinin olup olmadığı ve boyut verilip verilmediği, yazı etiketleri olan ve arama motorlarının dikkatini üzerine çeken h1,h2,h3 taglarının var olup olmadığı gibi. Seo analizinizi %80’in üzerinde tutmanız siteniz için oldukça büyük ölçüde fayda sağlayacaktır.

Sosyal Medyada Yer Almak

Başta Google olmak üzere bütün arama motorları sosyal medya da siteniz ile alakalı yapılan paylaşımları oldukça büyük bir derece de dikkate almaya başladı. Sosyal medyanın önemi şu şekilde aktarılabilir. Hiçbir seo çalışması yapılmasa dahi sosyal medya da aktif olarak yer almak sitenizin sıralamalarının üste çıkmasına oldukça büyük katkısı olacaktır. Nedendir bilinmez ama son birkaç yıldır sosyal medyaya ayrı bir önem verilmektedir arama motorları tarafından. Bu sebeple kesinlikle bir sosyal medya departmanınız bulunmalı ve aktif olarak özellikle Facebook, Twitter ve Google Plus sosyal medya sitelerinde siteniz ile alakalı paylaşımlarda bulunulmalıdır.

Sitenize Verilen Bağlantılar

Yeni yapılan güncelleme ile önemi oldukça az olsa da hala arama motorlarının dikkatini üzerine çeken bir konudur. Ancak bu konuda oldukça dikkat edilmesi gerekir. Özellikle ücretli bir şekilde satın alınacak olan bağlantılar sitenizin Google dizininden kaldırılmasına sebep olabilmektedir. Sitenize gireceğiniz içerikler ve görseller sayesinde doğal yolllar ile bağlantı verilmesini sağlayabilirsiniz. Bir bilgisayardan yapılan bir çalışma ya da aynı anda alınan yüzlerce sitenizin manuel web spam işlemi görmesine sebebiyet verebilmekte ve aniden bütün kelimelerinizde oldukça geri sıralarda yer almanıza sebep olabilmektedir. Sitelere verilen bağlantılar oldukça önemlidir ancak bu başlığımızı dünyanın en büyük şirketlerinden bir tanesinin SEO uzmanının sözü ile bitirmek istiyoruz. “ Sitenize yapabileceğiniz en büyük fayda gelen bütün bağlantıları yok etmektir.” Bunu söyleyen şirketin sitesine şu anda 20.000’in üzerinde bağlantı verilmiştir ancak verilen bu bağlantıları red edip etmediğini ancak o seo uzmanı bilmektedir.

Forum, Haber ve Diğer Sitelerde Yer Almak

Özellikle Türkiye’de forum kavramı oldukça gelişmiştir. Milyonlarca kişi forumlarda yer almaktadır. Forumlarda aktif olarak yer almak ve aynı zamanda siteniz ile ilgili yapacağınız çalışamalar arama motoru optimizazyonunuzu olumlu yönde etkileyen faktörler arasındadır. İlk faydası sitenize sağlanacak olan trafikten kaynaklanmakta ikinci faydası ise doğal yollarla almış olduğunuz bağlantıların etkisi siteniz üzerinde görülecektir. Ne kadar forumda aktif olursanız o kadar faydasını göreceğinizi bilirsiniz. Bununla birlikte arama motorlarında yapılan en önemli değişiklikleri de ancak webmaster forumlarında yer alarak öğrenebilirsiniz.

Alınan Reklamlar ve Siteye Sağlanan Trafik

Bu ana kadar anlatılanlar tamamen ücretsiz olarak yapılabilecek çalışmalardı. Ancak son günlerde dikkatleri üzerine çeken ve öneminin her geçen gün arttığı bir konu bulunmakta. Sitenize ne kadar fazla trafik sağlarsanız ve sağladığınız bu trafik ne kadar fazla sitenizde kalır ise doğal bir şekilde sıralamalarda yükselişlere geçebiliyorsunuz. Dikkatleri çeken en önemli konulardan bir tanesi arama motoru reklamcılığına ve diğer reklam alanlarına oldukça yüksek bütçeleri harcayan firmaların daima ilk sayfada yer alması. Yani yeni bir kural daha benimsenmiş oluyor. Arama motoru optimizasyonunuzu ne kadar iyi yaparsanız yapın siteye sağlanan trafiklerde eksiklikleriniz bu çalışmanızın önüne geçebileceğidir.

En iyi arama motoru optimizasyonu gerek arama motoru optimizasyon çalışmaları gerekse alınan reklamlar ile siteye en fazla kullanıcıyı sağlamak, kullanıcılara öğrenmek istedikleri bilgiyi aktararak onların sitede kalmasını sağlayabilmektir.

Paylaş

Facebookta Paylaş Tweetle