Neticaret'in üreticisi Eçözüm Bilgi Teknolojileri A.Ş. Visa Avrupa ‘ya kayıtlı tescilli temsilcidir.
E-ticaret Sitelerinde Etkili Alan Adı Seçiminin Önemi E-ticaret Sitelerinde Etkili Alan Adı Seçiminin Önemi

domain adıE-ticaret sitelerinde alan adı seçimi yaparken bazı stratejilerin uygulanması önemlidir. Hem arama motorları için en doğru alan adı seçilmeli hem de akılda kalıcı ve ziyaretlerin tekrar geri gelmesini sağlayacak olan adreslerin alınması, gelecekte, o site için satışların önemli katkılarından bir tanesi olacaktır. Peki eticarette alan adı nasıl seçilmelidir ?

Kısa ve öz olmak çoğu zaman etkilidir

Alan adı seçimi yapılırken kısa, öz ve aynı zamanda akılda kalıcı domain adreslerinin seçilmesi mantıklı stratejiler arasındadır. Bu özelliklerde alınan bir alan adı ileride markalaşabilir ve insanların alışveriş yapacakları zaman o siteye tekrar giriş yapmalarını sağlayabilir. Şu anda markalaşmış ve trafiği oldukça fazla olan birçok sitenin alan adı, sektörü ile tamamen alakasızdır. Ancak alınan alan adının sadeliği, kısalığı ve aynı zamanda akılda kalıcılığı sayesinde siteye gelen trafik her geçen gün artabilmektedir.

Arama motoru optimizasyonuna yönelik çalışma

Son zamanlarda alan adları içerisinde sektör ile ilgili bir kelimenin geçmesi artık önemini kaybettiği söylense de hala etkili yöntemler arasındadır. Örnek olarak bilişim sektöründe iseniz ve yoğunluk olarak akıllı telefonlar üzerinden satış yapıyorsanız, alan adınızda “telefon” kelimesinin geçmesi önemli olabilmektedir. Arama motoru optimizasyonuna katkısı olan ve sitenize gelecek olan trafiği belirlemede önemli bir yere sahip olan bu çalışma sayesinde odaklanan kelimeler ile sitelere oldukça yüksek hitler sağlanabilmektedir.

Com, com.tr, net, org, biz hangisi tercih edilebilir

Alan adı uzantısında .com dünyaya açılmak, .com.tr genel olarak Türkiye’de bulunan kullanıcılara hitap etmektir. Bu alan adlarının yanı sıra net, org, biz ve türevleri de alınabilmektedir. Ancak arama motorlarınca en çok önemi olan domain uzantısı uluslar arası mecrada .com olarak bilinir. Çalışmanızı dünya çapında yapıyor iseniz bu alan adı uzantısının alımı oldukça önemlidir. Bu stratejinin yanı sıra sadece Türkiye’ye hitap ediyor iseniz .com.tr alan adı alımı ne doğru seçenekler arasında olacaktır. Hem arama motorları tarafından bir şirket sahibi olduğunuz bilinecek hem de sizlere olan güven bu alan adı sayesinde artacaktır.

Alan adı seçimi yaparken dikkatli olmanız ve ani kararlar vermemeniz önemlidir. Gerekirse sektörünüze ve çalışmalarına en uygun alan adını alabilmek için günlerce beklemeniz ve sizlere en uygun alan adını tercih etmeniz atacağınız en önemli adımlar arasındadır.

Paylaş

Facebookta Paylaş Tweetle