Neticaret'in üreticisi Eçözüm Bilgi Teknolojileri A.Ş. Visa Avrupa ‘ya kayıtlı tescilli temsilcidir.
A'dan Z'ye E-ticaret Sitesi Nasıl Kurulur Anlatım A'dan Z'ye E-ticaret Sitesi Nasıl Kurulur Anlatım
adanzye

Bu makaleyi okumaya başladığınıza göre ya girişimcisiniz ya da mağazanızda bulunan ürün ve hizmetleri internette satışa sunmak istiyorsunuz. Yaklaşık 15 dakikanızı alacak bir okuma sayesinde A’dan Z’ye başarılı bir e-ticaret sitesi nasıl kurulur öğrenebileceksiniz. Her şey adım adım anlatılacaktır. E-ticaret hakkında hiçbir bilginiz olmadığı varsayılacaktır.

A’DAN Z’YE E-TİCARET SİTESİ NASIL KURULUR

Domain ve Hosting Hizmeti

İnternette yer alabilmek için bir ismi tescil etmeniz gerekir. Sanal alemde tescil edilen isim alan adı ya da domain olarak adlandırılmaktadır. Örnek olarak www.neticaret.com.tr alan adı şirketimiz tarafından tescil edilmiştir. Genellikle yıllık olarak alınmaktadır ancak uzun süreli alımlarda yapılabilmektedir. Sitenizde bulunacak olan her türlü görsel, içerik ve videonun barınmak zorunda olduğu bir alan vardır. Bu alanı bilgisayarınızdaki hard disk ya da günlük hayatınızda kullandığını USB bellekler gibi düşünebilirsiniz. İşte internet sitenizin barındırılması gereken yere hosting adı verilmektedir. E-ticarete başlamadan önce ilk olarak bir alan adı tescil edilir ve ardından bu alan adı için bir hosting hizmeti satın alınır.

Satılacak Olan Ürünlerin Belirlenmesi

E-ticaret sitenizde neler satacağınızın kararını vermeniz gerekir. Eğer firma ya da işletme sahibi iseniz mağazanızda bulunan bütün ürünlerin satışını internetten gerekleştirebilirsiniz. Onlara ekstra olarak sınırsız sayıda ürünü de sitenize ekleyerek online satış yapabilirsiniz. Girişimci iseniz sitenizi açmadan önce ne satmak istediğinizi ve satacağınız ürünü nereden tedarik edeceğinizi iyi belirlemeniz gerekir. Piyasada bulunan ve devamlılık sağlayabilen tedarikçiler ile çalışmanız sizin ve sitenizin yararına olacaktır.

Hangi Ödeme Sistemlerini Kullanacaksınız

Sitenizde kullanmak istediğiniz ödeme sistemlerini önceden belirlemeniz gerekir. Havale ya da eft ile ödeme almak istiyorsanız bir banka şubesine giderek şirketiniz için bir hesap açtırmanız gerekir. Kargo ile ödeme almak istiyorsanız bir kargo şirketi anlaşma yapmanız gerekmektedir. En çok kullanılan ödeme yöntemi olan kredi kartı ile alışveriş yapılmasını sağlamak istiyorsanız bankalara sanal pos başvurusu yapmanız gerekmektedir. Sanal pos başvurusu yapabilmek için bir e-ticaret sitenizin olması ve o eticaret sitesinin bankanın istemiş olduğu kriterlere uyması önemlidir. Siz bu ödeme sistemlerinden hangilerini kullanacağınızı belirlemelisiniz.

YAPILMASI GEREKEN ONLARCA ÇALIŞMA

Yukarıda anlatılan üç adımı belirledikten sonra yapmanız gereken bir çok işlem bulunmaktadır. E-ticaret için bir yazılım geliştirmeniz, ardından tasarımlar oluşturmanız, ödeme sistemlerinin entegrasyonunu sitenize sağlamanız, sosyal medya eklentilerini kurmanız, güvenlik önlemlerini almanız, bir yönetici paneli oluşturmanız ve daha yüzlerce çalışmayı daha yapmanız gerekmektedir. İşte bütün bu özelliklerin bir arada olduğu hatta domain ve hosting hizmetleriniz de sizler için alan e-ticaret paketleriniz kullanabilirsiniz.

E-ticaret Paketlerinin Sitenizde Kullanılması

Tek yapılması gereken şey şirketinize, firmanıza ya da size uygun olan e-ticaret paketini seçmektir. Bu seçimi yaptıktan sonra 1 gün içerisinde e-ticaret sisteminiz bütün özellikleri ile birlikte kurulmakta ve sizlere teslim edilmektedir. O andan itibaren sitenizde direk olarak ürün satışı yapmaya başlayabilirsiniz. Neticaret’in uzun tecrübeleri ve uzman kadrosu ile birlikte hazırlanan e-ticaret sitelerinizin yönetici panelini ve sitenizde nasıl değişiklik yapabileceğinizi online ücretsiz inceleyebilmek için demo talebinde bulunabilirsiniz.

demo

Paylaş

Facebookta Paylaş Tweetle