Neticaret E-ticaret Sözlüğü Neticaret Eticaret Sözlüğü

E-ticaret internet üzerinde tüketici ve üreticiyi bir araya getirerek alışveriş yapılmasını sağlayan bir yazılım sistemidir. Bu sistem sayesinde iki taraf sanal ortamda e alışverişlerini yaparlar. Firma, işletme ya da girişimciler ürün satışlarını gerçekleştirebilmek için eticaret sitesi açarlar. Ardından bu siteye ürünlerini, özellikleri, açıklamaları ve resimleri ile birlikte koymaya başlarlar. Çeşitli çalışmalar ile bu ürün sayfaları müşterilere ulaştırılır. Müşteri almak istediği ürün için bir sipariş oluşturur. Sitenin belirlemiş olduğu ödeme seçeneklerinden bir tanesini seçer ve ödemesini yapar. Ödeme yapıldığı andan itibaren üretici hızlı bir şekilde, siparişte verilen adrese ürünü teslim eder. Kısaca e-ticaret sitelerinin işleyişi budur.

E-ticaret sitesi açacaklar için ve e-ticaret sitelerinden alışveriş yapan kullanıcılar için Neticaret olarak bu sektördeki bütün kavramları bir araya getirdik. E-ticaret ile ilgili aklınıza takılan her türlü sorunun cevabını bu sayfa sayesinde öğrenebilirsiniz. 

E-TİCARET SÖZLÜĞÜ: ALFABETİK SIRALAMA İLE YAPILMIŞTIR

Arama Motoru: Google, yandex, bing gibi sitenize organik hit çekebileceğiniz Dünyadaki bütün siteleri dizinlerinde barındıran sitelere verilen isimdir. Bu sitelerde yapılan aratmaların sonucu e-ticaret sitenize kullanıcılar organik bir şekilde gelmektedirler.

ASP: Sitelerin yazılımının yapılması için açık kaynak kodlu kullanan bir yazılım dilidir.

DNS: İnternet ağını oluşturan her birim kendisine ait bir ip adresine sahiptir. Ör: 1.232.11.34.67 gibi. Bu numaralar akılda kalabilmesi için ekranlara site isimleri olarak dönüştürülür. Aslında sitenizin yani domaininizin gerçek adı 12.343.76.89.111 gibi karışık rakamlardan oluşmaktadır.

Domain: Sitenizin adıdır. Sadece site ismini tescil etmenize yarar. Tek başına kullanıldığında herhangi bir iş için kullanılamaz. Bir sunucuya yönlendirilmesi gerekir. Örnek: www.example.com

Entegreasyon: Herhangi bir yazılımın ya da işlemin başka bir yazılım ile bütünleşik olarak çalışmasını sağlamaktadır.

E-Alışveriş: Alışverişin elektronik ortamda yapılmasını sağlar. 

E-tahsilat: Elektronik tahsilat kelimesinin kısaltılmasıdır. Online tahsilat yapmanızı sağlayan yazılım sistemleridir.

E-ticaret: Uzun adı elektronik ticaret olan ve iki kişi arasında sanal ortamda alışveriş yapılmasını sağlayan sistem yazılımlarıdır. Ticaretin elektronik olarak yapılmasını sağlamaktadır.

E-ticaret Paketleri: E-ticaret sitesinin bütün özelliklerini içeren yazılım paketleridir.

E-ticaret Yazılımları: E-ticaret sitelerinin ortaya çıkmasını sağlayan kodlar bütünüdür. Bu kodlar sistemin genel olarak nasıl işlemesi gerektiğini arka planda siteye anlatmaktadır. Koşullu yapılar, sipariş tabloları, resimlerin sitede hangi yerlerde bulunacağı gibi eticaret sitesi ile ilgili a dan z ye her şeyi yöneten bir dildir.

Facebook Store: Ürünlerini sosyal paylaşım sitesi Facebook üzerinden de tanıtmanızı sağlayan eklentiye verilen isimdir. Bu eklenti sayesinde ürünlerinizi Facebook'a ekleyebilir ve satın al butonları sayesinde sitenizin ödeme sayfasına yönlendirebilirsiniz.

Favicon: Sitenize giriş yapıldığı anda tarayıcınız üzerinde sitenizin açıklama kısmının başında gösterilen küçük icon (simge) dir.

FireWall: Site çalışır iken içeriden ya da dışarıdan gelen tehlikeli olabilecek girişimlerin önüne geçen güvenlik duvarıdır. Tehditleri ortadan kaldırır.

Google Analytics: Google'un sunmuş olduğu bir hizmettir. Sitenize gelen kullanıcıları hangi kelimeden geldiğini, hangi adreste dolandıklarını, ne kadar sitede kaldıklarını gösteren ve benzeri bir çok özelliğe sahip olan bir istatistik programıdır. Kullanımı sitesi olan herkese açıktır.

İpara: Sanal pos başvurusu yapmadan kredi kartlarından ödeme almanızı sağlayan sistemdir.

Kargo ile Kapıda Ödeme: Müşterilerin satın aldıkları ürünlerin ücretlerini kapıda kargoya ödemelerini sağlayan sistemdir. Bu sistemi kullanabilmek için anlaşma yapılan kargoya bir hesap tanıtmak gerekmektedir. Kargo düzenli olarak toplanan paraları bu hesaba yatırmaktadır.

Mail Marketing: Sitenizin tanıtımını daha iyi yapabilmeniz için mail yolu ile müşterilerinize ulaşmanızı sağlayan bir sistemdir. Bu sistem sayesinde yüz binlerce mail adresine sadece bir kaç saniyede dilediğiniz maili atabilirsiniz.

Mail Order: Kredi kartından yapılan ödemelerin manuel olarak yapılmasıdır. Yapılan siparişin ardından ilgili firmanın kendi posu üzerinden manuel olarak kart bilgilerini girmesi ile yapılan ödemelere denir.

Mobil Ödeme: E-ticaret sitelerinden yapılacak olan ödemelerin cep telefonları tarafından yapılabilmesini sağlayan sistemdir. 

Paynet: İnternette kredi kartlarından ödeme yapmanızı sağlayan online ödeme sistemidir.

Payu: Web tabanlı siteniz yardımı ile bütün kredi kartlarından ödeme almanızı sağlayan sistemdir.

Pagerank Değeri: Google tarafından sitelere 0 ile 10 arasında verilen değerdir. Bu değer verilirken google kendi algoritmasını kullanmaktadır. Bilinen ifadeler ise; içeriklerin çok olması, kullanıcı girişinin artışları, pr değeri yüksek olan sitelerden link alışverişinin olması ile birlikte artabilmektedir.

Provizyon: Kredi kartının kullanıcıya ait olup olmadığını öğrenmek için yapılan ufak miktarda çekimlere verilen addır.

Sanal Mağaza: E-ticaret sitesine verilen bir diğer isimdir. Mağazanızı internet ortamına taşıdığınız e-ticaret sitenize verilen addır.

Sanal Pos: Üreticilerin internet ortamından müşterilerinden kredi kartları ile ödeme almalarını sağlayan yazılımlardır. Klasik olarak yerel işletmelerde kullanılan posların web tabanlı olanlarıdır. Orjinal adı VPOS yani Virtual Point of Sale'dır.

SEO: Uzun adı Searh Engine Optimization yani Arama Motoru Optimizasyonu'dur. Bu kavram son yıllarda oldukça yaygınlaşmış ve bir sitenin arama motorlarında nasıl daha iyi bir yere sahip olacağını anlatan bir internet dalıdır. Siteniz ile ilgili kelimelerde arama motorlarında daha üst sıralarda yer alabilmeniz için yapmanız gerekenler bu konu altında toplanmıştır. 

SEO Analizi: Sitenizin arama motoru optimizasyonunun ne derecede doğru yapıldığını gösteren puanlama tablosudur.

SEM: Arama motorlarından alınan reklamlardır. Sitenize arama motorlarından aldığınız reklamların genel olarak birleştirilmiş adıdır.

Sitemap: Siteleriniz için oluşturulan haritalardır. Bu haritalar sitenizde bulunan bağlantıları içermektedir. Bu bağlantılar sayesinde siteniz arama motorları tarafından daha sağlıklı bir şekilde taranmaktadırlar.

Sunucu: Orjinal adı Server'dır. Kullanıma veya paylaşıma açık olan bütün bilgilerin, resimlerin, yazıların barındırıldığı bilgisayar bilimine verilen addır. Sitenizin içerisine attığınız her türlü içerik sunucularda barınmaktadır.

128bit SSL: Kredi kart bilgilerinin güvenliği için kullanılmakta olan şifreleme sistemleridir.

HER GEÇEN GÜN NETİCARET E-TİCARET SÖZLÜĞÜ GÜNCELLENECEKTİR. SON GÜNCELLEME: 05.08.2013