Neticaret'in üreticisi Eçözüm Bilgi Teknolojileri A.Ş. Visa Avrupa ‘ya kayıtlı tescilli temsilcidir.
2014 Yeni E-ticaret Yasası Neler İçermektedir 2014 Yeni E-ticaret Yasası Neler İçermektedir
eticaret yasası

Elektronik ticaret sektörü her geçen hızlı bir şekilde gelişmeye ve büyümeye devam ediyor. Firmalar fiziksel mağazalarından çok sanal mağazalarına yani e-ticaret sitelerine önem vermeye başlıyor. İnternet kullanım sayısının artması, alışveriş sitelerine fazla bütçe ayrılmadığı için sunulan avantajlar, kargolama hizmetlerinin 24 saat ve daha altına düşmesi de bu büyümeyi destekliyor. 

E-ticaret bu denli gelişmesi insanların hayat tarzlarını doğrudan etkilemektedir. Bu etkiyi en olumlu şekle getirebilmek için ise TBMM tarafından yeni düzenlemeler ve buna bağlı olarak yeni kararların alındığı açıklanmaktadır. Çok kısa bir süre önce ise; e-ticaret'de yaşanan hareketlenmeler, müşteri ve firmalar arasında yaşanan olumsuzluklar, iletişim bağında karşılaşılan eksiklikler, tüketici ve işletme sahibinin hakları ve benzeri bir çok sebepten dolayı yeni bir e-ticaret yasası çıkarılmış ve TBMM tarafından kabul edilmiştir. İşte 2014 yılında kabul edilen yeni e-ticaret yasasının maddeleri;

1. Sözleşme Kabul ve Sipariş Aşamaları

Tüketiciler için sözleşme ve sipariş verilme aşamalarının ayrılması gerekmektedir. Yani ürün satın alacak olan potansiyel müşteriler sipariş vermeden önce yapacakları sözleşmeye ulaşabilmelidir. Her e-ticaret sitesinde mutlaka satış sözleşmesi yer almalıdır.

2. Sipariş Sırası, Öncesi ve Sonrası

Siparişin verilmeden önce ve ödemeye ilişkin bilgilerden önce müşterilerin ödeyecekleri toplam bedeli bilmeleri gerekmektedir. Bununla sipariş sırasında da daha önceden sözleşmeyi kabul etmiş olan tüketici tekrar bu sözleşmeye ulaşabilmeli ve istediği taktirde tekrar sözleşme detaylarına ulaşabilmelidir. Sipariş alındıktan sonra ise ürün satın alan müşteriye bir teyit gönderilmesi gerekmektedir.

3. Toplu Mail ve SMS Gönderimlerinde Değişiklikler

E-ticaret sitelerinin müşterilerine gönderdikleri SMS ve maillerde dikkatli davranmaları gerekiyor. Yeni yasa tasarısına göre kullanıcıların önceden onayı olmadan SMS ve e-mail gönderimi yapmaları yasak. E-ticaret siteleri üzerinden müşterilerinizden elektronik bir şekilde izin aldığınız taktirde ise bülten, kampanya ve bilgilendirme gönderimleri yapabilirsiniz. Bu kurala uyulmadığı taktirde ise tek bir mail gönderimi dahil ciddi para cezalarının kesilmesine sebep olabiliyor. Bu ceza ise çoklu gönderimlerde katlanıyor.

mediamarkt-bulten

4. Kampanya ve Bültenlerde Yapılan Yenilikler

Üyelere bülten, kampanya vb. gönderim yapıldığında iletişim bilgilerin açık ve net bir şekilde bu gönderilere eklenmesi gerekiyor. Aynı zamanda yapılacak olan yarışma ve özel kampanyaların detayları mutlaka tüketicilere iletilmek zorunda. Yapılan gönderileri almak istemeyen kullanıcılar için ise kampanya, bülten vb. çalışmalardan mail ve sms almamaları için üyelikten ayrıl seçeneklerinin mutlaka olması gerekiyor.

5. Sipariş Koşulları, Sözleşmeler ve Ücretler

E-ticaret sitelerinde ödeme yapılmadan önce sipariş koşuları, ürünlerin ücretleri, müşteri ile yapılmış olan sözleşmelere tüketicilerin ulaşabiliyor olması gerekiyor. Yani e-ticaret sitesinden ürün alacak olan potansiyel müşterilerin sahip oldukları bütün hakları bilmesi isteniyor.

Yeni çıkan e-ticaret yasası daha bir çok değişliğe sahip. Bu değişikliklerin tamamı Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından halka açık bir şekilde paylaşılmış durumda. Yeni e-ticaret yasası hakkında daha detaylı bilgi sahibi olmak isteyenler buraya tıklayarak bütün maddelerin detaylarına ulaşabilirler.

E-ticaret Yasasına Uygun Neticaret E-ticaret Paketleri

Neticaret e-ticaret paketleri yeni e-ticaret yasasına uygun bir şekilde çalışmakta ve dizayn edilmektedir. Yapılan her değişiklik e-ticaret paketlerine güncel bir şekilde eklenmektedir. Yeni e-ticaret yasasına uygun bir şekilde faaliyet gösteren elektronik ticaret sistemleri test etmek isterseniz eğer ücretsiz bir şekilde demo talebi gönderme hakkınız bulunmaktadır. Neticaret e-ticaret paketlerini ücretsiz test edebilmek için ➔ Ücretsiz Demo Talebi

Paylaş

Facebookta Paylaş Tweetle